Čo sa v našom tele deje keď pijeme vodu.

Pitie vody je niečo veľmi jednoduché a základné, automatický proces našich potrieb. Nejde však len o zvýšenie hladiny hydratácie, ale o omnoho viac.

Potreba vody pre správne fungovanie ľudského tela, od pečene cez tráviaci trakt až po mozog je nepopierateľná. Preto je o to viac dôležitejšie pochopiť, aký typ vody pijeme. Pitná voda, aj keď očistená, si totiž uchováva informácie o nečistotách, s ktorými sa stretla.

Niektoré najdôležitejšie fakty o tom, čo sa stane, keď pijeme vodu:

Voda zmierňuje smäd ešte predtým, než sa dostane do krvného obehu

Smäd je potreba tekutín, vyvoláva základný zvierací inštinkt – napiť sa. Je potrebným mechanizmom, zapojeným do udržovania rovnováhy tekutín. Vyplýva z nedostatku tekutín alebo zvýšenej koncentrácie určitých osmolít, ako napríklad soli. Ak objem vody v našom tele klesne pod určitú prahovú hodnotu, alebo je koncentrácia osmolít príliš vysoká, mozog signalizuje smäd.

Voda aktivuje naše obličky

Obličky každý deň prefiltrujú okolo 120-150 litrov tekutín. Z nich sa približne 1 až 2 litre odstráni z tela v podobe moču, a 198 litrov sa vráti naspäť do krvného obehu. Voda je preto nevyhnutná pre správnu funkciu obličiek.

Voda pomáha našej kognitívnej výkonnosti

Voda je nevyhnutná pre výkon mozgu. Aby mohol optimálne fungovať, náš mozog je závislý na správnej hydratácii. Mozgové bunky vyžadujú dokonalú rovnováhu medzi vodou a rôznymi prvkami na to, aby mohli fungovať. Keď stratíte priveľa vody, rovnováha je narušená. Vaše mozgové bunky strácajú účinnosť.

Voda nás udržuje šťastných

Štúdie ukázali, že dehydratácia spôsobuje výrazný pokles nálady. Tento fakt pre vás môže byť veľmi dôležitý, ak trpíte depresiami alebo inými poruchami nálad.

Voda znižuje bolestivosť kĺbov

Prijímanie správneho množstva tekutín je zásadné pre udržanie správneho odpruženia v kĺboch. Dobrá hydratácia je nevyhnutnou zložkou udržania si zdravých kĺbov.

Voda chráni miechu

Voda je zásadnou súčasťou jedného z najsilnejších obranných mechanizmov nervovej sústavy – mozgovomiechového moku. Tekutina obieha okolo chrbtice a mozgu, tvorí pre nich ochrannú podporu, odstraňuje odpad a stabilizuje celý systém. Tento mok je z 99% tvorený vodou a pokles v jeho objeme alebo zmena koncentrácie je negatívna pre celé naše telo.

Kľúčové slová: krvný obeh, šťastie, hydratácia, výkon obličiek, miecha